Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příhody Makové panenky

Příhody Makové panenky jsou loutkovou pohádkou pro nejmenší diváky. Jedná se o čtyři krátké příběhy (Jak potkala motýla Emanuela, Jak rozsvítila luční světýlko, Jak se líbila motýlu Ibrahimovi, Jak uvízla v leknínu), jejichž hlavními hrdiny jsou Maková panenka a Motýl Emanuel, kterým pomáhají další kamarádi z jejich louky.

Pohádku podle velmi oblíbeného dětského autora Václava Čtvrtka zdramatizovala Věra Hejhalová a nápaditou hudbu, která tvoří významný prvek inscenace, složil Vlastimil Brožek.

Režie se tentokráte chopila Dagmar Navrátilová, která má s loutkami dlouholeté zkušenosti, ale i přesto vycházela z původních režijních záměrů Věry Hejhalové, asistent režie Lukáš Paleček, hudební doprovod Michaela Akubžanová, scéna i loutky Kateřina Melicharová, malba v programu Lukáš Paleček a nápověda všichni kolem.

V pohádce se Vám představí Anna Káčerová jako Maková panenka, Lukáš Paleček jako motýl Emanuel, Vendula Kulhavá jako sluníčko a měsíček, Marie Ospalíková jako stará makovice, Alena Brančíková a Dagmar Navrátilová jako můry, Josef Kvasnička jako tropický motýl Ibrahim, Klára Pšenková jako luční světýlko Ferdinand a Milan Zahradník jako voda.

 

Celé představení začíná seznámením motýla Emanuela a Makové panenky. Nezbedný kos sezobne Emanuelovi cylindr, proto se Emanuel společně s Makovou panenkou vypraví za moudrou makovicí. S její pomocí a s pomocí vše sledujícího sluníčka se našim hrdinům podaří cylindr kosovi vzít.

Motýl Emanuel se ztratil a Maková panenka se o něj velice bojí. Když v tom nachází zhasnuté luční světýlko Ferdinanda. Pomůže mu rozsvítit se a Ferdinand za to panence najde Emanuela. Ten má však velikou žízeň, proto se panenka vydá za bodlákem, který má na sobě poslední kapky rosy. Zlý bodlák jí ale chytí. Při pokusu zachránit Makovou panenku bodlák chytí i motýla Emanuela. Naštěstí jsou zde dvě můry, které včas přivolají luční světýlko Ferdinanda a ten panenku i Emanuela lstí zachrání.

Objevuje se tropický motýl Ibrahim. Maková panenka podlehne jeho kouzlu a zapomíná na motýla Emanuela. Ten se však nevzdává a prosí o pomoc měsíček. Měsíček nakonec kropí Ibrahima studenou rosou a Ibrahim se raději vrací do teplých krajů. Maková panenka a motýl Emanuel jsou zase šťastně spolu.

Maková panenka má velkou chuť projet se loďkou. Ovšem, když se na rybníčku objeví veliká vlna, loďka z listu se potopí a Maková panenka se zachrání v leknínu. Ten však chce spát a zavřením svých okvětních lístků chytí panenku. Motýl Emanuel prosí o pomoc sluníčko, to probudí leknín a panence pošle loďku z vrby,která se jen tak nepotopí.

Pohádka končí závěrečným noblesním tancem nad rozkvetlou loukou.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kesinka.6@seznam.cz

(kesinka, 26. 3. 2007 15:26)

heh..